Home » Zabbix » Zabbix ile Alanadı Bitiş Süresini Takip Etme

Zabbix ile Alanadı Bitiş Süresini Takip Etme

Merhaba,

Bu yazıda, Zabbix ile alan adı bitiş süresini nasıl takip edeceğimiz hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle, Zabbix kurulumu ve discovery özelliği ile ilgili yazıma göz atmanı tavsiye ederim. Zabbix, birçok cihaz ve sunucu hakkında bilgi toplamak için kullanılabilir. Alan adı bitiş süresini takip etmek için, sisteminize bir template ve script eklemeniz gerekmektedir. Template ve script dosyalarını GitHub’dan indirebilirsiniz.

Zabbix’e giriş yaptıktan sonra, Configuration > Templates bölümüne giderek template’i sisteminize ekleyebilirsiniz. Ardından, domain.py dosyasını /usr/local/share/zabbix/externalscripts dizini altına kopyalamanız gerekmektedir. Dosyayı kopyaladıktan sonra, domain.py dosyasına çalıştırma izni vermelisiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz: chmod +x /usr/local/share/zabbix/externalscripts/domain.py

Sonraki adımda, Zabbix’e bir host eklemeniz gerekmektedir. Host eklerken, host ismine alan adınızı tam olarak yazmalı, interfaces kısmında Zabbix Agent’ı seçmeli ve uygun grup seçeneğini belirlemelisiniz. Template kısmında ise, sisteme eklediğiniz “whois” template’ini seçmelisiniz.

Python scriptine com.tr uzantılı siteler içinde ekleme yapılmıştır.

yararlı olması dileğiyle

Yorum yapın